Davis Cup - Europe/ Africa Zone Group I and Group II Results


by   |  VIEW 3165
Davis Cup - Europe/ Africa Zone Group I and Group II Results

EUROPE/AFRICA ZONE GROUP I FIRST ROUND POLAND defeated SLOVENIA 3-2
Venue: Centennial Hall, Wroclaw, POL (hard – indoor) Jerzy Janowicz (POL) d. Blaz Kavcic (SLO) 63 63 75 Lukasz Kubot (POL) d.

Grega Zemlja (SLO) 63 63 60 Blaz Kavcic/Grega Zemlja (SLO) d. Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski (POL) 63 26 62 46 1311 Jerzy Janowicz (POL) d. Grega Zemlja (SLO) 76(4) 63 63 Tomislav Ternar (SLO) d. Mariusz Fyrstenberg (POL) 46 75 75
ROMANIA defeated DENMARK 5-0
Venue: Sala Sporturilor "Horia Demian", Cluj Napoca, ROU (hard – indoor) Marius Copil (ROU) d.

Frederik Nielsen (DEN) 63 76(7) 64 Adrian Ungur (ROU) d. Martin Pedersen (DEN) 62 76(3) 46 46 62 Florin Mergea/Horia Tecau (ROU) d. Thomas Kromann/Frederik Nielsen (DEN) 76(3) 62 64 Adrian Ungur (ROU) d. Thomas Kromann (DEN) 63 64 Marius Copil (ROU) d.

Christoffer Konigsfeldt (DEN) 64 63 UKRAINE defeated SLOVAK REPUBLIC 3-2
Venue: TC Premier, Kremenchug, UKR (hard – indoor) Alexandr Dolgopolov (UKR) d. Andrej Martin (SVK) 62 62 75 Lukas Lacko (SVK) d.

Sergiy Stakhovsky (UKR) 62 57 76(5) 64 Filip Polasek/Igor Zelenay (SVK) d. Alexandr Dolgopolov/Sergiy Stakhovsky (UKR) 76(4) 76(3) 63 Alexandr Dolgopolov (UKR) d. Lukas Lacko (SVK) 36 63 62 61 Illya Marchenko (UKR) d. Andrej Martin (SVK) 75 76(5) 64 EUROPE/AFRICA GROUP II FIRST ROUND FINLAND defeated BULGARIA 3-2 Venue: Tennis Hall "Sofia'', Sofia, BUL (hard – indoor) Grigor Dimitrov (BUL) d.

Juho Paukku (FIN) 61 61 60 Micke Kontinen (FIN) d. Alexander Lazov (BUL) 76(4) 63 64 Harri Heliovaara/Henri Kontinen (FIN) d. Grigor Dimitrov/Dimitar Kuzmanov (BUL) 75 61 46 26 64 Grigor Dimitrov (BUL) d. Micke Kontinen (FIN) 60 63 61 Harri Heliovaara (FIN) d.

Alexander Lazov (BUL) 46 76(4) 64 63 IRELAND defeated ESTONIA 3-2 Venue: David Lloyd Riverview, Dublin, IRL (hard – indoor) James McGee (IRL) d. Jaan Kononov (EST) 60 61 63 Vladimir Ivanov (EST) d. Sam Barry (IRL) 36 62 63 76(3) Sam Barry/James McGee (IRL) d.

Vladimir Ivanov/Marek Marksoo (EST) 64 63 36 36 97 Vladimir Ivanov (EST) d. James McGee (IRL) 64 63 16 46 61 Sam Barry (IRL) d. Marek Marksoo (EST) 62 61 63 LATVIA defeated TUNISIA 3-0 Venue: Cité Nationale Sportive, El Menzah, TUN (hard – outdoor) Andis Juska (LAT) d.

Mohamed Haythem Abid (TUN) 76(7) 63 60 Ernests Gulbis (LAT) d. Slim Hamza (TUN) 61 62 60 Ernests Gulbis/Andis Juska (LAT) d. Slim Hamza/Mohamed Haythem Abid (TUN) 76(6) 26 63 64 Mohamed Haythem Abid (TUN) v Ernests Gulbis (LAT) not played (rain) Slim Hamza (TUN) v Andis Juska (LAT) not played (rain) MONACO defeated BELARUS 3-1
Venue: Monte Carlo Country Club, Roquebrune-Cap-Martin, MON (clay – outdoor) Benjamin Balleret (MON) d.

Dzmitry Zhyrmont (BLR) 67(6) 61 63 63 Uladzimir Ignatik (BLR) d. Jean-Rene Lisnard (MON) 64 64 60 Benjamin Balleret/Guillaume Couillard (MON) d. Max Mirnyi/Andrei Vasilevski (BLR) 76(3) 46 46 76(5) 62 Benjamin Balleret (MON) d.

Uladzimir Ignatik (BLR) 63 36 76(9) 64 Jean-Rene Lisnard (MON) v Dzmitry Zhyrmont (BLR) not played MOLDOVA defeated HUNGARY 3-2 Venue: Manejul de Atletica Usoara, Chisinau, MDA (hard – indoor) Maxim Dubarenco (MDA) d.

Marton Fucsovics (HUN) 36 63 64 64 Radu Albot (MDA) d. Viktor Filipenko (HUN) 61 63 63 Marton Fucsovics/Levente Godry (HUN) d. Radu Albot/Andrei Ciumac (MDA) 63 62 62 Marton Fucsovics (HUN) d. Radu Albot (MDA) 16 64 61 61 Maxim Dubarenco (MDA) d.

Viktor Filipenko (HUN) 46 63 64 76(4) BOSNIA/HERZEGOVINA defeated LUXEMBOURG 4-1
Venue: Mojmilo Sports Hall, Sarajevo, BIH (hard – indoor) Damir Dzumhur (BIH) d. Mike Scheidweiler (LUX) 64 64 60 Aldin Setkic (BIH) d.

Ugo Nastasi (LUX) 64 60 63 Tomislav Brkic/Damir Dzumhur (BIH) d. Laurent Bram/Mike Scheidweiler (LUX) 61 63 63 Ugo Nastasi (LUX) d. Nerman Fatic (BIH) 46 64 61 Aldin Setkic (BIH) d. Laurent Bram (LUX) 63 61 LITHUANIA defeated CYPRUS 4-1 Venue: Siauliu Arena, Siauliai, LTU (hard – indoor) Dovydas Sakinis (LTU) d.

Rares Cuzdriorean (CYP) 62 62 16 63 Ricardas Berankis (LTU) d. Petros Chrysochos (CYP) 61 64 60 Petros Chrysochos/Rares Cuzdriorean (CYP) d. Ricardas Berankis/ Lukas Mugevicius (LTU) 75 36 36 64 64 Ricardas Berankis (LTU) d.

Soteris Hadjistyllis (CYP) 63 62 61 Lukas Mugevicius (LTU) d. Christos Hadjigeorgiou (CYP) 63 63 PORTUGAL defeated BENIN 5-0 Venue: Club Internacional de Football, Lisbon, POR (clay – indoor) Joao Sousa (POR) d.

Loic Didavi (BEN) 61 63 60 Pedro Sousa (POR) d. Alexis Klegou (BEN) 46 61 64 62 Joao Sousa/Pedro Sousa (POR) d. Loic Didavi/Alexis Klegou (BEN) 62 61 61 Rui Machado (POR) d. Alexis Klegou (BEN) 26 62 60 Andre Gaspar Murta (POR) d.

Tunde Segodo (BEN) 61 62